неділя, 31 липня 2011 р.

Раса - наука про смак та емоції

   Учасники інтенсиву з гніву пам'ятають, як ми трішки зачепили тему смаків та емоцій. Так - тема смаку у самому прямому сенсі слова! Одній нашій йогині дерево послало зелене яблучко, спробувавши його білу м'якоть її скривлене личко нам показало - яблуко кисле! І що? виявляється, що емоції і смаки дуже тісно пов'язані і навіть за допомогою їжі можна регулювати свій емоційний баланс. 
   Слово "раса" - санскритський древній термін, що означає "смак". Існує ціла наука, яка займається цим питанням: у Веданта-сутрі застрічається фраза "Воїстину Всевишній є раса" - мається на увазі вища форма насолоди. Однак у цьому тексті йтиме мова більш про більш земні смаки, що ми відчуваємо смаковими рецепторами.
   Фактично смак для тіла - це теж само, що і емоція для свідомості. Емоція має здатність породжувати в тілі відповідний їй смак, так як і відчуття певного смаку породжує певну емоцію. Впевнена, ви це відчувати багато разів! 
   Давайте розглянемо основні смаки і їх значення:
- солодкий смак - пов'язаний із вдоволенням і насиченням, у негативному аспекті - самовдоволеність і жадібність. 
- кислий у позитивному прояві пов'язаний із пошуком, оцінюванням, якщо ним зловживати, то це веде до заздрісності, ревності.
- солений смак - це життєлюбність, підсилює всі бажання одразу. Зловживання веде до бажання насолоджуватися чуттєвістю тіла іншими фізичними благами.
- гострий смак - це схильність до збудження та стимуляції, бажання в яскравих емоціях, якщо зловживати - перезбудження, гнів, нетерпіння.
- гіркий смак - це невдоволеність, бажання перемін. Коли забагато розчарування, то це веде до зневіри, втрати зв'язку із Джерелом.
- терпкий смак - бажання ухилятися від стимуляції і збудження. Уникання від радостей життя веде до невпевненості, тривоги і страху. Цей смак породжує стиснутість на рівні тіла - також подібні прояви від страху.
   Аюрведа вчить, що в раціоні мають бути всі 6 смаків, так ми будемо максимально збалансованими. 
   Як же регулювати смаками емоції?
Солодким можна охолодити гнів (жовч), заспокоїти страх (вітер). Гіркий вважається одним із кращих смаків - незначна його кількість здатна урівноважити в організмі всі смаки, так, як помірне невдоволення собою може наштовхнути людину на переміни, цей смак ослаблює слиз (кисле), жовч (гостре), однак зловживання цим смаком вводить у дисбаланс вітер (вата доша). Терпкий зменшує самовдоволеність слизу і гордість жовчі, збільшує вітер (так, як і гіркий, гострий) і ослаблює слиз. Солодкий, кислий, солений смаки підсилюють слиз, зменшують вітер. Після солодкого ми часто відчуваємо блаженство, однак коли цього забагато - це викликає прив'язаність. Емоційно цей смак викликає любов, а також прив'язаність і жадібність - це якості незбалансованої капха доші. на солодке частіше реагує піта, їй це корисно, також це рекомендовано ваті, однак капха має себе обмежити цим смаком. 
   Кислий смак складається із землі і вогню - це гарячий, важкий, вологий смак, він підвищує капху і піту і зменшує вату. Людям вата конституції можна їсти чимало кислого, піта може їсти помірно, а капха цей смак теж має обмежити. Солоний смак - це комбінація вогню і води - гарячий, важкий і вологий смак - це приводить до тих же наслідків, що і в попередньому описі. Сіль гарно контролює вату, тому вата може їсти солі більше, ніж, скажімо піта (помірно) і капха (обмежитися). Коли людина багато споживає солі - це веде до жадібності.
   Гострий смак - це комбінація вогню і повітря - гарячий, легкий і сухий смак. Це збільшує піта і вату і зменшує капху. Тому капха можуть їсти гострий, вата в помірних дозах, а піта обмежитися. 
Гіркий - це комбінація повітря і ефіра. Це холодний легкий і сухий смак (вата-якості), тому ваті цей смак треба обмежити у раціоні, корисно споживати піті і помірно капхі. Цей смак очищує тіло, виводить найглибші токсини (тому з ціллю детоксикації вата може приймати гіркі трави, звісно за наглядом свого лікаря чи аюрведичного консультанта). Цей смак рідше всього можна зустріти у їжі (це гірка диня, грейпфрут, ромашка). Вважається, що починати трапезу слід із незначної кількості гіркого, так ми ніби очищаємо лінзи свого язика і зводимо кришталеву різкість на основну їжу. 
   Терпкий смак - це комбінація повітря і землі - холодний легкий і сухий - опис вати, тому з ним ваті слід обмежуватися в раціоні і одночасно він понижує капху і піту (вони можуть його споживати у значніших кількостях). Негатив цього смаку - він закорковує канали, позитив - затягує рани. Тобто він стягує.
   Такий наш коротенький огляд цієї значної теми.
   Бажаю вам вдалих смакових експериментів і смакової й емоційної гармонії!
   





середа, 27 липня 2011 р.

Нумерологія гри: 1, Народження

   У класі на Пушкінській ми розпочали тему 72 плани буття. На прохання студентів, тут будуть з'являтися коротенькі пости до теми а також деякі нумерологічні закономірності, що їх стосуються. 
   Народження (джанма) - перша клітинка першого ряду гри. Вважається що до народження гравець поза грою, однак його бажання веде до того що гравець починає свою довгу подорож по дорозі до дому.
   Число один належить до сонячної сім'ї, також воно символізує Сонце, його якості, самість, цілісність, божественність. Ек Онг Каар - Єдин Творець. У цій грі все важливо - коли людина прийшла в гру - дата й місце її народження, хто її супроводжує і власне те як вона йде до цілі (нашою головною ціллю вважається поле 68, воно за іронією не остання клітинка, а знаходиться по центру 8-го рядка гри, це говорить ще й про те, що дуже часто нами керують хибні бажання, ми втрачаємо зв'язок із головним).
   Так, як все важливо, то в цих постах я приділятиму увагу ведичній нумерології, а саме числу душі (сумі для народження, скороченого до 9-ки) і карми (сума року, місяця і дня народження, зведена теж до 9-ки).
Сурья-янтра
   Тож, якщо число вашої душі чи карми 1 (1, 10, 19, 28) - то вашим патроном є Сонце (слід пам'ятати, що планети, це абстрактні круги десь там у космосі, ведичні джерела стверджують, що це сутності із своїми індивідуальними проявами. Є 9 основних планет і всі вони мають відображення у наших тілах, здійснюючи ті чи інші речі ми вибудовуємо із ними зв'язок або втрачаємо). Тож люди Сонця - це яскраві індивідуальності, навіть якщо дуже ретельно це приховують, вони люблять свободу, розкіш у всіх її проявах, невпинні у всьому, і цю якість дуже гарно сублімовувати у духовних пошуках - із таких людей виходять чудові учні (саме Сонце і Місяць найкращі учні Юпітера (котрий є Гуру планетарних сутностей). Однак така річ як нелюбов критики, лінь - це найхарактерніші вади одиничок. Смак, такт, красномовство і шик - це прояви сонця в цих людях.
   Сонце - Сурья на санскриті, найпростіший шлях вийти із ним на зв'язок через фізичне тіло - це тримати сурья мудру (великий і безіменний разом), також дихання через праву ніздрю.
   Навіть, якщо планета Сонце не проявлена у ваших числах, його енергія все рівно присутня у вас, як і у всьому живому, тому тримати із ним контакт вкрай корисно кожному.
   Сонячного вам дня!





Що таке Лангар і чому корисно їсти із однодумцями

   

Человек - что колбаса, чем начинят - то он в себе и носит

К. Прутков


   Ті, хто був хоч раз на ранковій Садхані, на кундалінському семінарі або інтенсиві або ж у сикхській гурудварі знає на своєму досвіді що таке лангар (або лангат). Це спільна трапеза духовно близьких людей, також це їжа, яку вони їдять і сама їдальня в гурудварі (храмі сикхів). До нас, у кундалінську традицію це приніс Майстер, Йогі Бхаджан і за це ми йому вкрай вдячні, адже лангар це багато більше, ніж просто поїдання їжі.
   Трішки історії - перший сикхський Гуру - Нанак запровадив такі демократичні їдальні, де кожен сидів і розділяв трапезу незалежно від свого походження або інших якостей - принцип братерства і рівності було чимось революційним для Індії 15 століття, тому це знайшло багато прибічників. Далі більше - третій сикхський вчитель Гуру Амар Дас постановив, що ніхто не отримає аудієнції поки не розділить трапезу в лангарі. мудрість рішення очевидна - ти ніколи не сядеш за стіл із неприємною людиною, і навіть, якщо так трапилося, то вона стає якоюсь ріднішою після цього.
   У лангарах подають виключно вегетаріанську їжу аби люди всіх віросповідань могли там харчуватися. Якось мені пощастило потрапити на кухню лангара Золотого Храму - це дійсно машинерія - сотні волонтерів різного віку, статку і соціального положення трудяться там із посмішками і радістю виконуючи прості кухонні речі - чистять овочі, місять тісто, миють посуд. Попрацювати там вважається за честь - це дуже сприятливо впливає на подальшу долю людини. Це називається сева - безкорисне служіння ближнім. Їдять сидячи рівними рядами (безкоштовно, відповідно:).
   Як це відобразилося на нашій йогівській традиції? Ми теж при нагоді намагаємося розділяти їжу, служити і возвишати один одного. Чакри людини максимально відкриті під час сну та їжі. Якщо напроти вас сидить людина із поганими думками, це на тонкому плані оскверняє ваші тонкі тіла, з'їдена їжа не піде на користь (є вірний спосіб захиститися - або промовляти подумки котрусь мантру або говорити про духовне, аби перебити негативні вібрації сусіда). Відповідно у гарному товаристві їжа набуває особливих властивостей (надто якщо це благословенна їжа, заряджена позитивними афірмаціями та мартрами). 
   Ми є те, що ми їмо - мудрість актуальна на всі часи. Це стосується не тільки їжі, а й інформації, - розмов, фільмів, книг... Часто за столом люди люблять поговорити, дуже часто ці розмови можуть просто зіпсувати апетит або викликати розлад травлення або і взагалі отруєння на тонкому чи й на фізичному плані. 
   Після Садхани, або під час тренінгу чи то інтенсиву думки кришталево чисті, розмови, відповідно, тонкі та божественні, їжа від цього смачна та ситна, а настрій летючий, благісний та умиротворений.
   Благодатної вам трапези і приємних співтрапезників!
   Сат Нам!
   




Третій недільний інтенсив на природі Робота із прив'язаностями

   У неділю, 7 серпня проводимо черговий інтенсив на природі (на нашій улюбленій галявині на ВДНХ).
   Зустрічаємося на 8.30 ранку біля головного входу до Виставкового Центру.
   Із собою прихопіть килимок для заняття, зручний одяг, воду, щось для легкого йогічного ланча, ковдру, за бажанням подушечку для більш комфортного сидіння і головний убір (косинку, шапочку тощо).
   Тема інтенсиву - прив'язаності. Це широке й актуальна питання для більшості з нас, адже прив'язаності дуже хамелеонисті і часто маскуються під ликами любові, співчуття, пожертвування, бажання всім добра і комфорту. Ми трішки привідкриємо кулісу власного театру прив'язаностей, подивимося на тих лицедіїв, через яких ми її проявляємо, також працюватимемо з собою через метод Кундаліні Йоги та медитації.
   Тривалість 3,5 години (близько першої звільняємося).
   Вартість: 75 гривень.
   Про присутність попередьте заздалегідь за номером 0667634044. 

Ранкова Садхана 7 серпня

   Студентам, які замучили мене питаннями: "Ну коли буде Садхана?" присвячується

   7 серпня, у неділю, студенти обох груп і взагалі всі охочі матимуть можливість отримати неймовірний досвід ранкової Садхани. 
   Ми зустрічаємося у залі на Пушкінській 31в на 4.30 ранку. Це буде Садхана епохи Водолія, тому бажано знати тексти 7 послідовних мантр (якщо ви нічого про це не знаєте, почитайте попередні матеріали по темі, або зв'яжіться зі мною для роз'яснення).
   З собою мати: зручний одяг для заняття йогою, негазовану воду, плед для релаксації, також можете прихопити подушечку (оскільки Садхана для непідготовлених людей може виявитися дооовгою процедурою), також візьміть текст Джап Джи, сатвічні солодощі для ранкового лангару, добровільні пожертви для оплати оренди залу вітаються. 

середа, 20 липня 2011 р.

з 21 липня у залі на Пушкінській - новий тематичний блок - Ліла: життя, як божественна гра або 72 плани буття

   Цього четверга група на Пушкінській розпочинає надзвичайну подорож - новий тематичний блок  Ліла: життя, як божественна гра або 72 плани буття. Ця тема розгортатиметься красиво і поступово - 9 місяців. Рівно стільки часу потрібно для того щоб прийшло нове життя і вкоренилися нові позитивні звички у дорослого індивіда.
   Заняття за заняттям ми проходитимемо плани буття, які відповідають вібраціям певних чакр. Ми спостерігатимемо за тенденціями, котрі ведуть або до нашої цілі, або до деградації. Також ми шар за шаром зніматимемо свої хибні ідентифікації і бажання аби побачити корінь істинного прагнення і діяти з його потреб.
   Щоразу ми розглядатимемо нову тему і працюватимемо над собою методами Кундаліні Йоги - крійями (спеціальними комплексами вправ), пранааямами та медитаціями.
   Радо на всіх чекаю!
+ нагадую, що заняття вівторка (26 липня) переноситься на понеділок (25 липня) - місце і час проведення ті ж!

середа, 13 липня 2011 р.

А у нас нові абонементи!:)

   Є гарна новина, для системно практикуючих йогінів у наших групах - новий дизайн абонементу.
Тепер він виконаний у благородній світлій монохромній гамі. Зверху - срібний знак Ек Онг Кар (Єдин Творець) - що виконує функцію оберегу. На звороті, як завжди, корисна порада для практикуючих, цього разу для стимуляції роботи мозку та сили говоріння. 
   Тепер ви можете економити та мотивувати себе на регулярне відвідування занять ще більш естетично.
   З радістю випишу вам свіженьки екземплярчик:)


Досвід практикуючих

Досвід повторення 27 вірша Джап Джи


Каріна Бобровська, співачка, 
соціальний психолог
   


Двадцять сьомий вірш читається тоді коли  людині здається, що вона не може знайти вихід.
   Після повторення  двадцять сьомого віршу Джап Джи  з’явилось відчуття, що в середині вистачить сил подолати будь які перешкоди,  з’явилась легкість у прийнятті навіть сумного і важкого досвіду, прийняття своїх помилок. Почали серйозно розглядатись  варіанти рішення життєвих ситуацій, які раніше відхилялись і знецінювались, і саме ці варіанти допомагали розплутувати вузли життєвих ситуацій.


Джап Джи Сахіб

Гуру Нанак

Ек Онг Каар - Єдин Творець
- перше слово тексту
   Джап Джи Сахіб - це поема Гуру Нанака. 40 поетичних віршів зронили його святі уста, коли він вийшов з ріки просвітлення. З цього твору починається священна книга сікхів Сірі Гуру Грант Сахіб.
   Сама поема починається із Мул-мантри - корінної мантри (детальніше про неї буде пізніше), вважається, що повторення цієї мантри може переписати долю людини. Тому це, як ядерна зброя - обережно, усвідомлено і з гарними намірами. Далі йде 38 віршів і заключна шлока.

   Кожен практикуючий читає цей текст у час Амріт Вела - нектарний досвітанковий час. Це ідеальний час, оскільки 3 гуни сатва, раджас і тамас ще не вступили у силу.

   Кожен вірш має свою силу, якщо його окремо повторювати від 11 разів, наприклад, повторення 13 вірша - відкриває інтуїцію, 22-й дає перемогу у справах пов'язаних із законом, 25-й - веде до процвітання.
   Читають цей текст оригінальною мовою звучання - старопенджабською, гурмукхі, мовою Гуру. Однак дуже важливо читати значення текстів рідною мовою. Це дає усвідомленість і наповнення.
   Також кожна ранкова Садхана починається із читання Джап Джи. 
  Тут можна почути цей текст:




Техніка читання шабдів або медитація з чотками

 Гуру Нанак з малами в руці


   Шабди - вірші із священних книг, що мають силу вібрації, котра залишається у нашому тонкому тілі, трансформовує його. Результати можуть бути дуже різними, залежно від того, який вірш або мантру ви взяли для практики. 
   Для початку можна просто начитувати 11 разів щодня протягом 40 днів, або 90 чи 120. Коли ви вже матимете смак до цієї божественної методики, то можете взяти чотки на 108 бусин (це ціле божественне число), або ж на 54 чи 27. 
Перебирання чоток пальцем Сатурна
   Перебираючи бусинки пальцями, можна досягнути додаткового ефекту перебираючи їх певним чином:
- вказівним і великим - досягнути мудрості, оскільки це палець Юпітера,
- середнім і великим - терпіння, дисципліни - якості Сатурна,
- підмізинним - покращити життєві сили - якості Сонця,
- мізинцем - здатність до розуміння та комунікації - за це відповідає Меркурій.
   
Четки із плодів рудракші



субота, 9 липня 2011 р.

Абхьянга


   Існує одна така божественна процедура, яка на тонкому плані змінює наші моделі поведінки - ми стаємо м'якшими, більше прислухаємося до себе. Це діє так тонко і точно, що може змінитися навіть хода, смак і наша манера реагувати. Що ж це за диво? - Абхьянга! 
   Абхьянга - це такий аюрведичний масаж, який бажано робити щодня, ну хоча б через день або хоча б кілька разів на тиждень. Клас у тому, що ми можемо його виконувати навіть власноруч. Як каже, Йогі Джи - найкраще те цілительство, що ми можемо зробити самі для себе. Це саме про цю процедуру. Як же все виконується?
   Краще всього робити масаж у ванній кімнаті, оскільки використовуватиметься значна кількість масел. Починати слід, за аюрведичною традицією, із голови (спрощений варіант - минути голову, почати із обличчя та шиї). Масло перед цим слід розігріти до приємної температури для тіла. Якщо ви масуєте голову - робіть такі рухи, як при митті голови - кругові і дбайливі. потім переходьте до вух, обличчя - тут масажувати слід кінчиками пальчиків - обережно і любляче. Старайтеся отримати максимально задоволення від дотику, це, крім основного ефекту, дає нам більш сильний зв'язок із тілом і позитивно впливає на анахату - сердечну чакру, котра дуже реагує на такі приємні інтимні дотики. 
   Шию слід почати масувати спереду, потім перейти на задню її частину, ретельно пропрацюйте плечі, - наші абсорбовучі тривог, напруги і зайвих тягарів. Далі прямуйте до рук - масуємо долонями і пальцями, круговими рухами зупиняємося на місцях згину. Наступними йдуть груди - масувати бережливо кожну по черзі, далі область шлунку і низ живота. Рекомендується робити кругові рухи руками за часовою стрілкою - так це робиться в традиції аюрведи. Рухи ж вгору-вниз - гарно підходять для ключиць, спини. Ретельно із щедрими порціями масла продовжуємо масажувати ноги, особливо зосередитися на колінах і ступнях.
   Обираюче те, чи інше масло, котре, як найкраще підходить для вашої доші, можна позбавитися токсинів, зняти втому, емоційне та менструальне напруження. Вважається, що регулярна абхьянга допомагає уповільнює процес старіння тіла, робить нас стресостійкими, більш гармонійними. 
   На одну процедуру піде близько чверті скляночки теплої олії. Для вата-доші краще всього використовувати кунжутну або мигдалеву олію. Піті дуже гарно - оливкову чи кокосову, а капхі - кунжутне. Також слід пам'ятати про проміжні конституційні типи, і довіряти своїй інтуїції у виборі олії а також дослуховуватися порад спеціалістів. 
   Ідеально робити такий самомасаж 20 хвилин, якщо у вас цейтнот - 10-15. Однак почавши це робити регулярно, ви побачите, як з'явиться більшість часу, від зміни пріоритетів у житті. Змивати масло краще теплою, але не гарячою водою ідеально використовувати аюрведичне мило або порошок (ще один варіант - вівсяне борошно, розвести його до густої сметани (для капхи) рідкої - для вати, - ідеально м'яко полірує шкіру, перетворює її на вишуканий оксамит і чудово знімає зайву масність. Хоча незначна кількість масла на шкірі і волоссі - це дуже благотворно для нашого фізичного і тонких тіл. 
   Приємної вам абхьянга-терапії!
   

Пракріті - конституція фізичного тіла

   Попередня стаття була про аюрведичний масаж, зустрічався, можливо, не всім відомий термін - пракріті - це типи конституції. Вважається, що все в матеріальній природі містить в собі основні першоелементи - це земля, вода, вогонь, повітря і ефір. Наше тіло діє за тією ж схемою.
   Слово доша означає "нечистий", якщо воно вживається  у парі із якоюсь із конституцій у аюрведі (вата, піта, капха), це означає, що у людини із цим наразі є дисбаланс. 
   Вата  - це ефір та повітря. Якщо у людини забагато повітря в тілі, то частіше вона субтильна, жива, рухлива, має погану циркуляцію крові, дуже емоційно реагує на світ. Піта - це вогонь. Такі люди мають гарно розвинені м'язи, рішучі, проявляють кращі та гірші якості стихії вогню. Капха (кафа) - це вода та земля - такі люди часто мають пишне тіло, гарну шкіру, мало переймаються, ледачкуваті, повільні. 
   Також існує таке поняття, як збалансована конституція - це коли ви, скажімо, вата-тип, однак, застосовуючи ті чи інші лікувальні міри, примирилися із своєю природою і використовуєте її переваги.
   Частіше всього зустрічаються змішані конституції. Якщо у вас немає змоги звернутися до аюрведичного лікаря, то можна зробити он-лайн тест самостійно. 
Усього вам гармонійного! 

Другий недільний інтенсив - робота із гнівом

  У неділю, 17 липня, відбудеться черговий інтенсив з Кундаліні йоги на природі - "Робота із нашим гнівом". Ми матимемо змогу подивитися в обличчя цій сильній емоції, зрозуміти її природу, і навіть навчитися використовувати її, як ресурс. 
   Збираємося, традиційно на 8.30 ранку, біля головного входу до Виставкового Центру (ВДНХ). 
   З собою мати: зручний одяг, килимок, негазовану воду, головний убір, легку ковдру для релаксації, легкий йогічний ланч (фрукти-овочі-горіхи).
 Інтенсив закінчується ближче до 13.00.
Вартість заняття - 75 гривень.
Попередній запис важливий для вашої участі - 0667634044, Марина Куценко 

Досвід практикуючих

Досвід пропрацювання  страхів на літньому  інтенсивні
Ілона Щаслива, майстер капелюшків, лялькарка, практикує Кундаліні йогу


  Хочу поділитись особистими враженнями від інтенсивних тематичних занять кундаліні йогою на природі, які проводить Фатепал Каур, ось уже декілька тижнів.  Сама ця ідея, вже є благословенною – адже на природі в нас включаються всі органи сприйняття і ми максимально заряджаємось всіма видами цілющої  енергії. Адже для  жителя сучасного міста це є необхідністю.
  Отож, минулої неділі зібрались сміливі дівчата, для того, щоб попрацювати над своїми страхами. Заняття, яке триває близько чотирьох годин і які спливають дуже непомітно, було насичене  цікавими психологічними техніками, окрім йогінських. Таке поєднання теж спрацьовує несподівано.
  Отже, ми розглянули види страхів, дістали з потаємних глибин свої особисті страхи – коли бачиш свого ворога в обличчя, з ним можна навіть подружитись, він може стати сильним союзником. Також, під час однієї техніки ми прислухались до свого тіла і дізнались де ж саме посилився наш найбільший страх і як він блокує чи які болісні відчуття в тілі він викликає. Потім намагались трансформувати його в позитивну форму за допомогою любові.  Звісно, з опису це може звучати дивно, але в груповій енергетиці і з компетентним  інструктажем ми можемо самі себе зцілювати.
 Також інтенсив був наповнений потужними кріями і надпотужними медитаціями. Їх післядія на фізичному рівні триває ще й досі, хоч минув майже тиждень, так як інтенсивні заняття це програма, яка запускається і трансформується в нашому тілі і свідомості тільки з часом.
  Також Фатепал Каур після інтенсивного заняття надіслала нам, учасницям, цікавий і дуже необхідний бонус – мантру для безстрашності. І тут хочу сказати декілька слів: під час читання цієї мантри моє тіло почало реагувати дуже незвично – мої плечі ніби хтось розгорнув і дуже дивно повільно повертав -  вправо і вліво. Я тільки здогадуюсь, що це може означати, але при цьому вивільняється почуття впевненості і безпеки.
  Отже, я дуже дякую своїй подрузі та інструкторці з Кундаліні йоги, яка має дар передчуття, над чим треба попрацювати  групі людей, чи конкретній людині, і яка знає якими інструментами цим людям можна допомогти і як мотивувати їх для особистої щоденної праці над собою.
  Адже, як сказав один мудрець: «В Бога немає інших рук окрім наших».
Підготувала Дхарам Дживан Каур.

четвер, 7 липня 2011 р.

Рамаяна - епос внутрішніх архетипів особистості

Валмікі - автор Рамаяни
   Ви вивчали Рамаяну у школі? Пам'ятаю, мене ця історія просто приголомшила, але я так нічого в ній і не зрозуміла. Всьому свій час, і зараз ця перлина відкривається для мене під несподіваним кутом - враженнями ділюся, оскільки це не просто книга для приємного читання - це інструмент для духовного та особистісного росту.
   Великі істини виявилися зашифрованими у віршах Валмікі Муні. Здавалося б, слово пасивне - воно просто несе якесь значення. Однак, у його статичності ховаються потаємні кімнати. Це ніби був просто дім, такий знайомий, що аж нецікавий. Якогось разу ти заходиш до вітальні: - О Господи, що це за акваріум! А потім обертаєшся, а то зовсім і не та вітальня, і дім не той. Просто свідомість перекочувала на поверх вище і прочитане колись сприймається ледь впізнаваним старим але незнайомцем. 
   Історія власне про Раму, аватар Вішну, царевича із Айодх'ї, про його вигнання із Батьківщини, поневіряння священними лісами із вірними дружиною Сітою та братом Лакшманою, про перемогу над демоном Раваною та інші перипетії. Дуже гарно цю історію зобразили у класичному індійському фільмі 1961 року Сампурна Рамаяна.
   Ще краще читати цей текст, особливо із гарними коментарями. Пропоную аудіо-версію Рамаяни у переказі моєї улюбленої Маріанни Полонські, ведичного астролога і фантастичної жінки, із її живими коментарями і висновками (завантажити можна ось тут).
Рама і Сіта - Сонце і Місяць
    Суть терапії цією історією така - кожен персонаж уособлює певну якість, що є в розвиненому чи зародковому стані у кожного із нас (адже ми маємо набагато більше подібного, ніж нам здається). Читаючи, слухаючи, чи переказуючи частини книги - ми працюємо із певними якостями себе (навіть на рівні планет представлених у наших натальних картах). Так, Рама - це Сонце, це дхарма і істинне прагнення нашої душі. Сіта, його дружина - це енергія Місяця в нас. Це природа чистого ума, емоційність. Вона, час від часу впадає в тенети ілюзорної Майї - перевтілення ракшасів (демонів), має деколи наївні бажання, однак для гармонізації в діло вступає чистий розум - Лакшмана - брат Рами. Їхній молодший брат, Бхарата, що залишився царствувати проти своєї волі і весь час вів життя аскета - це наше смирення. Равана - власне головний противник Рами - це втілення его. Воно настільки сильне, що навіть боги бояться його. Якось за особливі аскези Равану нагородили тим, що він ніколи не помре ні від руки бога, напівбогів, - людей і тварин у цьому переліку не було, адже він ніколи б не міг навіть допустити, що такі нікчемні створіння могли йому щось заподіяти. Так часто наше хибне его, роздувається від явних чи уявних чеснот і не бере в рахунок своїх реальних противників. Власне через цю деталь Рама і став Рамою - Вішну втілився простим чоловіком із надзвичайними здатностями.
Рама заручається підтримкою царя мавп Сугріви -
наша тваринна суть допомагає досягнути божественної 
   Також читаючи, чи слухаючи Рамаяну ми зустрічаємо такого неймовірного персонажа, як Хануман - це проста з вигляду мавпа. Однак насправді, це син бога Вайю, бога повітря і вітру і однієї апсари (німфи), що за якісь гріхи мала втілитися у племені мавп, однак могла ставати красивою жінкою за своїм бажанням. Однак, вона вже була одружена і дитину виховували інші батьки. Так все життя він і не здогадувався про свою особливість, аж поки у потрібний момент йому не нагадали про це і він одразу опанував багатьма містичними досконалостями - вмінням літати, збільшувати і зменшувати своє тіло, неймовірною силою та відвагою.
    Неймовірна кількість дивовижних, подекуди трагічних історій, колоритних персонажів нас зустрічає на сторінках цього твору - така сама нелегка дорога нашої суті до себе самої, тож хай кожен візьме для себе по інструменту для цієї роботи із цього бездонного щедрого твору - Рамаяни.
   


Рама, Сіта і Лікшмана у образі лісових аскетів - триєдиність дхарми, чистого ума і розума


Хануман у всій красі - наші сплячі божественні якості

5 ликів Ханумана, наша внутрішня відвага і безстрашність

Кумбхакарна -  велетенський воїн-ракшас,
 наїдається після піврічного сну - некерована сила в кожному з нас

Лакшмана відрізає носа зухвалій демониці Шурпанакхі, прояв нижчої жіночої суті в людині